Miłośnicy pływania nie mają zbyt wielu opcji na rozwijanie swojej pasji. Jednak od kilku lat dostępna jest dla nich również wanna z przeciwprądem, która stanowi świetną alternatywę dla basenów. Czy to rozwiązanie przypadnie do gustu każdemu? Czy jest lepsze niż klasyczny basen pływacki? Przekonajmy się!
Oto 10-rundowy pojedynek wagi ciężkiej pomiędzy wanną z przeciwprądem a basenem pływackim.
1 Runda - Liczba miejsc
Basen jest większy i bardziej komfortowy. W basenie, w zależności od jego wielkości, może pływać kilka osób równocześnie. W wannie z przeciwprądem pływać może tylko jedna osoba, z kolei reszta ma szansę odpocząć w strefie spa - Pierwszą rundę punktujemy na remis
2 Runda - Trening pływacki
Basen umożliwia klasyczny trening pływacki. W wannie oprócz tego można regulować siłę nurtu wody i symulować rzeczny prąd wodny. Basen idealnie nadaje się do klasycznego, profesjonalnego treningu, ale wanna z przeciwprądem daje więcej możliwości i często będzie ciekawszym rozwiązaniem - Punkt dla wanny.
3 Runda - Inne aktywności
Dzięki podwodnej bieżni, wanna umożliwia wykonanie efektywnego treningu marszu. Dodatkowo mamy możliwość ćwiczenia wioślarstwa, co jest niemożliwe do osiągnięcia w basenie - punkt dla wanny.
4 Runda - Zabawy i gry grupowe
Basen jest idealnym miejscem na gry i zabawy w wodzie. W wannie aspekt ten jest mocno ograniczony ze względu na jej wielkość - punkt dla basenu.
5 Runda - Funkcja dekoracyjna
Zarówno basen, jak i wanna, są spektakularnymi ozdobami ogrodu, jednak z powodu efektownej powierzchni tafli wody, warto przyznać punkt basenowi. Basen nie tylko cieszy oko, ale potrafi zwiększyć wartość rynkową całego domu - punkt dla basenu.
6 Runda - Bezpieczeństwo
Odkryty basen wygląda pięknie, ale jest potencjalnym niebezpieczeństwem dla dzieci i osób starszych. Wanna z racji wysokości i pokrywy termicznej jest w pełni bezpieczna. Skurcz lub inna dolegliwość podczas treningu w basenie może skończyć się tragicznie. Wanna spa jest mniejsza, więc nawet z problemami poruszania można z niej wyjść, a w przypadku dużego bezwładu, siła nurtu i tak zepchnie użytkownika na siedziska w strefie spa - punkt dla wanny.
7 Runda - Ilość miejsca
Aby basen spełniał swoją rolę musi mieć co najmniej wymiary 8x4 m. Z kolei najmniejsze wanny z przeciwprądem mają jedynie 3,6 x 2,2 m. Dodatkowo można je przestawiać - punkt dla wanny.
8 Runda - Czyszczenie wody
Konstrukcja basenu powoduje, że utrzymanie wody w czystości jest dość kłopotliwe. Do tego nie wszystkie filtry radzą sobie z oczyszczaniem tak ogromnej ilości wody. Stosowanie chemii poprawia sytuacje, ale trzeba się liczyć z dużymi wydatkami. Wanna ma wbudowane dedykowane systemy oczyszczania i jest także mniej podatna na zabrudzenia, dzięki mniejszej powierzchni lustra wody i możliwości zakrycia - punkt dla wanny.
9 Runda - Podgrzewanie wody
Przyjmuje się, że koszty utrzymania ciepłej wody w basenie w okresie kwiecień-wrzesień są podobne, jak przy stosowaniu wanny z ciepłą wodą przez cały rok - nawet podczas srogiej zimy. Ogromna różnica w cenie wynika z konstrukcji wanny i jej zaizolowanej obudowy, pokrywy termicznej, mniejszej ilości wody i efektywnej grzałki - punkt dla wanny.
10 Runda - Koszt zakupu
Koszt budowy małego basenu jest porównywalny z kosztem zakupu wanny. Na plus wanny jest fakt, że możemy ją w przyszłości odsprzedać, z kolei basen podnosi wartość nieruchomości - rundę punktujemy na remis.
Werdykt
Wanny z przeciwprądem wygrywają stracie z klasycznymi basenami pływackimi z wynikiem 8:4! Dlaczego? Powodów jest wiele. Wanna z przeciwprądem oferuje więcej możliwości treningowych. Nie ogranicza nas pogoda, więc z wanny można się cieszyć przez cały rok i rozwijać swoje pasje nawet w mroźne dni. Sam zakup i montaż wanny jest łatwiejszy od budowy tradycyjnego basenu.
Komentarze